Stronę stworzono w kreatorze www WebWave.

01 stycznia 2018

Podczas trwania obozu realizowany był niezwykle intensywnie plan pracy wychowawczej, w ramach którego organizowano wiele konkursów i zawodów, dzieci brały udział w różnych zabawach i grach terenowych. Uczestnicy korzystali ze sprzętu i boisk znajdujących się na terenie stanicy: stołów do tenisa stołowego oraz boiska do siatkówki. Dodatkowo obozowicze korzystali z boisk znajdujących się w pobliskim ośrodku wypoczynkowym. Odbywały się także różnego rodzaju gry integracyjne, karaoke i dyskoteki. Na zakończenie uczestnicy zostali nagrodzeni za zwycięstwa w rozegranych konkurencjach, otrzymali także pamiątkowe dyplomy. Program obozu został stworzony w koncepcji „Hollywood”, czyli znanego motywu związanego z filmami.

 

W ramach zajęć programowych zorganizowane zostały:

Vinetou i gorączka złota, blok zajęć, podczas którego dzieci wzięły udział w szeregu zabaw i gier sportowych, które w niezwykły sposób nawiązywały do tematyki Dzikiego Zachodu. Całość była zorganizowana w postaci Olimpiady, na którą składało się dziewięć konkurencji: 1) rzut podkową - czyli konkurencja kto rzuci dalej ringiem, 2) strącanie wieży z kubeczków – konkurencja polegająca na zrzuceniu jak największej ilości plastikowych kubeczków ustawionych jeden na drugim za pomocą piłeczki, 3) pojedynek rewolwerowców – pojedynek na pistolety na wodę, 4) ucieczka przed szeryfem - czyli slalom między słupkami, 5) przeciąganie liny, 6) wyścig w workach – wyścig na dystansie kilkunastu metrów, jego utrudnieniem było to, że zawodnicy startowali w workach, 7) łapanie koni na lasso, 8) pif-paf czyli turniej tenisa stołowego, 9) wyścigi konne – wyścigi na piłkach do skakania. Ponadto zostały zorganizowane rywalizacje grupowe: mecz siatkówki, dwa ognie, piłka nożna, rugby.

 

Indiana Jones i tajemnica leśnego szlaku – był to bieg patrolowy, w którym uczestnicy zmagali się ze sobą, by pokonać trasę w jak najszybszym tempie i zdobyć jak najwięcej punktów za poszczególne zadania. Po drodze drużyny napotkały różne postacie z bajek, literatury i filmu z gatunku przygodowych: tytułowy Indiana Jones, Lara Croft, Bilbo Baggins, Mały Książę, Avatar, Jack Sparrow, Herkules. Bohaterowie wyznaczali im ciekawe zadania do wykonania. Aby je wykonać uczestnicy musieli wykazać się sporą kreatywnością, wyobraźnią i współpracą w pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód.  Na koniec grupa z największą ilością punktów zdobytą za wszystkie konkurencje wygrywała.

 

Czasem słońce, czasem deszcz – blok zajęć skupiających zajęcia, których motyw przewodni wymyślali prowadzący je wychowawcy. Odbyły się zajęcia plastyczne takie ja m.in. szycie maskotek, tworzenie wianków, czy lepienie z masy solnej Oscarów na Galę Oscarową. Nie zabrakło także zajęć sportowych oraz turniejów gier. W ten dzień dzieci miały szansę samodzielnie ozdobić koszulki, które zapewnił organizator. Wyobraźnia dzieci i ich zdolności manualne z sukcesem pozwoliły na wykonanie niezapomnianych pamiątek. Dzień ten zakończono nauką tańców bollywod. Na drugim turnusie w tej konwencji odbyły się ślubu obozowe.

 

Sprawa dla reportera – dzień przeznaczony na samodzielną pracę grupy wraz z wychowawcą nad własnym filmem. Uczestnicy mieli za zadanie, w krótkim materiale filmowy, który sami wcześniej zmontowali, jak najciekawiej pokazać obozowe życie. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością a także umiejętnościami pracy z programami do obróbki filmów. Zaowocowało to niesamowitymi, zabawnymi filmikami, które następnie, jak na sali kinowej, obejrzeli wszyscy obozowicze wraz z kadrą. Niestety z powodu złych warunków pogodowych zajęcia te nie odbyły się na drugim turnusie. W tym dniu uczestnicy mieli okazję zrobić sobie zdjęcia „na ściance” SIM LOCKa z przygotowanymi przez siebie atrybutami i przebraniami. Zdjęcia robił obozowy fotograf.  Paski z fotografiami, jak z prawdziwej "fotobudki" uczestnicy otrzymali na apelu pożegnalnym.

 

„Chrzest gwiazd”, podczas którego dzieci wykazały swoje umiejętności pokonując różne przeszkody, by stać się w pełni obozowiczem.

 

Jaka to melodia – popularny teleturniej ujęty w obozowy sposób. Składało się na niego sześć konkurencji: 1) luki - zadaniem uczestników było odtworzenie brakujących miejsc w piosenkach, a następnie zaśpiewanie ich, 2) kalambury – na rzutniku wyświetlane były zdjęcia artystów muzycznych, grupy za pomocą podpowiedzi słownych musiały przekazać osobie (z grupy) stojącej tyłem do wyświetlanego obrazu, kto na nim widnieje, 3) karaoke filmowe, 4) prezentowane były motywy muzyczne z serialu, filmu lub programu telewizyjnego i drużyna która pierwsza się zgłosiła odgadywała co to za dany  serial, film, program, 5) piosenka z obrazka- drużyna śpiewała piosenkę, która kojarzyła im się z wyświetlanym obrazkiem, 6) po jednej nutce – drużyna po fragmencie piosenki odgadywała co to za utwór.

 

Gala Oscarowa – przeprowadzona podczas ostatniej, pożegnalnej dyskoteki. Uczestnicy oraz kadra ubrali się odpowiednio do okazji, w wieczorowe stroje. Obozowicze mieli okazję wręczyć w różnych kategoriach sobie nawzajem oraz kadrze wykonane wcześniej Oscary.

 

O prawidłową opiekę, realizację programu obozu oraz bezpieczeństwo uczestników dbała wykwalifikowana, doświadczona kadra. Dodatkowymi atrakcjami były wycieczki autokarowe:

Wycieczka autokarowa nr 1- odwiedzenie aquaparku Tarnowskie Termy w Tarnowie Podgórnym, w który dzieci korzystały z wodnych atrakcji oraz kąpieli w basenach; zwiedzenie Stada Ogierów w Sierakowie, gdzie dzieci miały okazję poznać historię hodowli koni oraz skorzystać z przejażdżki bryczką oraz z jazdy konno na lonży; ścianka wspinaczkowa w ośrodku „Oko” w Sierakowie – gdzie dzieci przechodziły trasę wspinaczkową pod bacznym okiem instruktorów. Wycieczka autokarowa nr 2– zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, uczestnicy poznając niezwykła historię fortyfikacji wybudowanych na terenie woj. lubuskiego, mieli okazję przejść wraz z przewodnikiem jednym z wyznaczonych szlaków prowadzącym przez wybudowane pod ziemią bunkry. Dla wielu była to z całą pewnością nie tylko lekcja historii, ale także duża przygoda i ciekawe doświadczenie życiowe.  

 

Gdy tylko dopisywała pogoda wszyscy chętnie plażowali i kąpali się nad Jeziorem Młyńskim, na strzeżonym kąpielisku wodnym. Chętni uczestnicy korzystali także z usług instruktorów pływania i doskonalili swoje umiejętności pływackie bądź też uczyli się pływać.

 

Mamy nadzieję, że obóz zapamiętany został jako pełen atrakcji, udanej zabawa i przede wszystkim pełen dziecięcych uśmiechów. Kolejna szansa już w wakacje 2018 roku... zapraszamy!

 

Podsumowanie obozu LATO 2017